Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Czwartek, 21.11.2024
KOMUNIKAT: Otwarty Staż Okinawa Kobudo, Pińczów 16.11.2024.

Historia Okinawa Shorin-Ryu Karate w Polsce
Okinawa Shorin-Ryu Karate istnieje w Polsce już ponad 40 lat. Jest trzecim co do długości trwania stylem karate uprawianym w naszym kraju. Za początek uprawiania Shorin-Ryu w Polsce bierze się otwarcie pierwszego Dojo Shorin-Ryu w 1981 roku w Pińczowie.


UPROSZCZONY SCHEMAT ROZWOJU SHORIN-RYU W POLSCE


Matsubayashi Shorin-Ryu Karate
USA -> Sofia (Bulgaria)
Aleksander Staniszew
1970 r.
Shorin-Ryu Shorinkan Karate Dojo
Oakland (Stany Zjednoczone)
Sid Campbell
Centrum Shorin-Ryu Karate przy TKKF
Pińczów (Polska)
Aleksander Staniszew
1981 r.
United States Shorin-Ryu Karate Association
Hampton (Stany Zjednoczone)
Frank Hargrove
Polskie Centrum Shorin-Ryu Karate
Pińczów (Polska)
Aleksander Staniszew
1985 r.
International Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Association
Naha (Okinawa, Japonia)
Kenyu Chinen
Polska Unia Shorin-Ryu Karate
Pińczów (Polska)
Aleksander Staniszew
1991 r.


Sensei Aleksander Staniszew ćwicząc równocześnie inne sztuki walki (Matsubayashi-Ryu, Kyokushinkai, Boks, Ju-jutsu) nawiązał kontakty z przedstawicielami Okinawa Shorin-Ryu Karate w Ameryce. Sensei Sid Campbell - pierwszy Amerykanin, który w 1964 r. otworzył w U.S.A. Dojo Shorinkan oraz sensei Frank Hargrove - Prezydent United States Shorin-Ryu Karate Association przyczynili się w znacznym stopniu do wprowadzenia Shorin-Ryu (Shorinkan - szkoła mistrza Shuguro Nakazato) do Polski.


Aleksander Staniszew i Frank Hargrove.
Certyfikat wydany przez Franka Hargrove, mianujący Aleksandra
Staniszew przedstawicielem Shorin-Ryu Karate w Polsce.


28 maja 1981 r. zostaje utworzona pierwsza sekcja Shorin-Ryu przy Ognisku TKKF w Pińczowie pod nazwą Centrum Shorin-Ryu Karate. 10 lipca 1985 r. Centrum Shorin-Ryu Karate zostaje oficjalnie przyjęte do United States Shorin-Ryu Karate Association, a sensei Staniszew zostaje mianowany Dyrektorem Okinawa Shorin-Ryu Karate w naszym kraju. W 1986 r. ukazują się w krajowej prasie artykuły o Shorin-Ryu, w tym też roku sylwetka sensei A. Staniszew zostaje zaprezentowana w jubileuszowej międzynarodowej publikacji "The 100 Year History of Shorin-Ryu Karate". W 1989 r. sensei Staniszew prowadzi treningi Shorin-Ryu w R.F.N. i w Belgii, zajmuje też medalowe miejsce w Międzynarodowym Turnieju All Style Karate w Norynbergii. Shorin-Ryu zostaje urzędowo zakwalifikowane w Monitorze Polskim do dyscyplin dopuszczonych do uprawiania w naszym kraju. To wszystko przyczynia się do dużego zainteresowania Shorin-Ryu w Polsce. Do Pińczowa na treningi przyjeżdżają karateka z całego kraju, zaczynają powstawać kluby Shorin-Ryu w wielu województwach. Od 1990 r. polscy instruktorzy systematycznie kilka razy w roku uczestniczą w Miedzynarodowych Stażach Shorin-Ryu prowadzonych przez renomowanych mistrzów z Okinawy.


Staż z sensei Kenyu Chinenem, 1994 r.
Polska ekipa z sensei Katsuya Miyahira, 1995 r.


12 kwietnia 1991 r. sensei Aleksander Staniszew rejestruje w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie Polską Unię Shorin-Ryu Karate (założycielami były Kluby Shorin-Ryu: Pińczowski, Kielecki i Miechowski). Sensei Kenyu Chinen z Okinawy rozpoczyna cykl stałych staży Shorin-Ryu Karate w Polsce. W 1993 r. na bazie opracowanego przez sensei Staniszew programu zatwierdzonego przez Centralny Ośrodek Spotru UKFiT zostają uruchomione pierwsze kursy instruktorskie Shorin-Ryu. W tym też roku Polska Unia Shorin-Ryu Karate zostaje przyjęta do World Oshukai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation - międzynarodowej organizacji z siedzibą na Okinawie.


Sensei Chinen w Polsce - Pińczów, 1993 r.
Polska ekipa w Shorin-Ryu Honbu Dojo, Naha - Okinawa, 2002 r.


W głównym Dojo Shorin-Ryu w Pińczowie zajęcia prowadzą gościnnie instruktorzy z U.S.A., Belgii, R.F.N., Malezji i Japonii. W 1994 r. zostają rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski Shorin-Ryu Karate. W 1997 r. ekipa polskiego Shorin-Ryu bierze udział w treningach na Okinawie - miejscu narodzin karate stabilizując i ugruntowując tym wyjazdem zarówno pozycję naszego Shorin-Ryu w strukturach międzynarodowych jak i na krajowej mapie karate.


Polska reprezentacja na Okinawie, 1997 r.
Mistrzostwa Świata Shorin-Ryu, Okinawa 2002 r.

Puchar Świata Shorin-Ryu, Paryż, 2005 r.
Międzynarodowy Staż Shorin-Ryu, Kanada, 2009 r.


Dziś Okinawa Shorin-Ryu Karate w Polsce to stabilne programy nauczania, doświadczona kadra instruktorska, stałe comiesięczne ogólnopolskie staże, coroczne wyjazdy zagraniczne na międzynarodowe seminaria szkoleniowe, coroczne wizyty okinawskiego mistrza Kenyu Chinena (10 dan) w Polsce, zawody ogólnopolskie i starty z zawodach międzynarodowych na wielu kontynentach.


X Mistrzostwa Polski Karate Shorin-Ryu PUSKK, Łódź 2009


Międzynarodowy Staż Shorin-Ryu, Warszawa, 2007 r.


Międzynarodowy Staż Shorin-Ryu, Pińczów, 2017 r.


Copyright © 2000-2024 Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Website by Mateusz Staniszew