Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Piątek, 12.07.2024
KOMUNIKAT: Letni Mistrzowski Staż Shorin-Ryu Karate, Pińczów 15-16.06.2024.

Okinawa
Karate i Kobudo powstały na Okinawie - największej wyspie Archipelagu Ryukyu. Archipelag składa się z 72 wysepek rozciągniętych na długości 602 km. Słowo Okinawa oznacza "morską linę", ponieważ sama wyspa przypomina kawałek liny unoszącej się na wodzie. Okinawa ma 1250 km kwadratowych. Wyspa liczy 108 km długości, zaś jej szerokość wynosi od 3 do 27 km. Na wyspie mieszka około 1,2 miliona ludzi (tylko 1% to Japończycy). Obecną stolicą jest miasto portowe Naha, zaś pierwszą stolicą było Shuri - królewskie miasto.


Pierwsze wzmianki o Ryukyu pochodzą z 605 roku. Od wieków Okinawa spełniała rolę pomostu kontaktowego pomiędzy Chinami a Japonią. Utrzymywała też kontakty z Syjamem, Jawą, Koreą, Malezją i Filipinami. W 1429 roku król Sho Hashi jednoczy trzy istniejące na Okinawie królestwa: Hokuzan, Chuzan i Nanazan i zakłada dynastię Sho. Powstaje wówczas znak rodziny królewskiej.

Znak składa się z trzech ramion symbolizujących połączenie trzech królestw w jedno. Współcześnie bywa on również symbolem okinawskich sztuk walki karate i kobudo.

W 1609 roku Ichisa Shimazu z japońskiego rodu Satsuma najeżdża królestwo Ryukyu. W 1879 roku królestwo Ryukyu traci swoją niepodległość i zostaje włączone do Japonii pod nazwą Prefektury Okinawy. W 1945 roku Amerykanie zajmują Okinawę. W 1972 roku Prefektura Okinawy powraca do Japonii. W 1992 roku zostaje zatwierdzona flaga Prefektury Okinawa i to właśnie ją noszą na piersi karateka reprezentujący Okinawę na międzynarodowych zawodach sportowych.

Symbolika flagi Okinawy:
Zewnętrzne czerwone koło symbolizuje ocean oblewający zewsząd Okinawę. Białe koło oznacza kochającą pokój Okinawę, a wewnętrzne czerwone koło globalny rozwój Okinawy. W skrócie znak symbolizuje: ocean, pokój i rozwój.Copyright © 2000-2024 Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Website by Mateusz Staniszew