Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Wtorek, 28.09.2021
KOMUNIKAT: Staż Okinawa Kobudo, Pińczów 2 października 2021.

Najważniejsze wydarzenia XXI w. Shorin-Ryu Karate w Polsce
MIĘDZYNARODOWY STAŻ W KRAKOWIE


W pierwszym tygodniu czerwca 2009 r. gościł w naszym kraju sensei Kenyu Chinen - Prezydent i Główny Instruktor World Oshu Kai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation siedzibą w Yomitan, Okinawa - Japonia. Jak co roku najważniejszym punktem Jego wizyty był Międzynarodowy Staż Tradycyjnego Karate oraz Kobudo, który został przeprowadzony w Krakowie na obiektach sportowych Akademii Górniczo-Hutniczej. W treningach Okinawa Shorin-Ryu Karate (ShuriTe) oraz Okinawa Kobudo (Matayoshi) uczestniczyły ekipy klubów sportowych Shorin-Ryu z Polski, Czech i Węgier. Zajęcia prowadził bezpośrednio sensei Kenyu Chinen (9 dan) oraz sensei Aleksander Staniszew (7 dan).

Treningi Okinawa Kobudo oparte były o zakres broni podstawowych i obejmowały różnice w detalach technicznych na różnych etapach  zaawansowania.  Sensei  Chinen  legitymuje
się najdłuższym stażem praktyki kobudo u zmarłego w 1997 roku mistrza Shinpo Matayoshi. Studiował u Niego kobudo przez równo 35 lat. Za życia mistrz Matayoshi mówił o sensei Kenyu Chinenie "Mój student numer jeden". Nic więc dziwnego, że trenowanie u takiej klasy mistrza jest dużym zaszczytem. Treningi Okinawa Shorin-Ryu objęły kluczową dla Karate metodykę nauczania wolnej walki w oparciu o kata: Itosu No Passai - dla pasów brązowych i czarnych oraz Pinan Shodan - dla pasów pozostałych. Prowadzenie kumite na podstawie kata jest istotą karate i daje sens praktykowaniu kata jako głównego czynnika techniki karate. Sensei Chinen przedstawił dokładny schemat tej bardzo trudnej metody nauczania. Trzeba wielu lat systematycznych treningów i dużej wiedzy technicznej aby to zrozumieć i swobodnie wykonywać. Ale dopiero wtedy uprawianie karate staje się sensowne, a techniki okazują się wyjątkowo skuteczne. Na zakończenie stażu sensei Kenyu Chinen wręczył dyplomy osobą, które zdały na stopnie mistrzowskie różnego poziomu w karate i w kobudo. Tegoroczny staż został zorganizowany przy współudziale Nowosądeckiego Klubu Okinawa Karate kierowanego przez sensei Tomasza Zająca.
Copyright © 2000-2021 Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Website by Mateusz Staniszew