Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Wtorek, 28.09.2021
KOMUNIKAT: Staż Okinawa Kobudo, Pińczów 2 października 2021.

Najważniejsze wydarzenia XXI w. Shorin-Ryu Karate w Polsce
SHORIN-RYU KARATE NA 90-LECIE AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ W KRAKOWIE


28 maja 2009 r. rozpoczęły się w Krakowie uroczystośi obchodów 90-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej. Krakowska AGH została otwarta w 1919 roku niemal równocześnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dzisiaj po 90 latach istnienia jest największą i najbardziej renomowaną polską uczelnią techniczną. Obecnie na 30 kierunkach studiuje tu 34 tysiące studentów, pracuje 4 tysiące pracowników w tym aż 500 z tytułem profesora.

Jednym z ważnych punktów inauguracji obchodów rocznicy 90-lecia AGH było otwarcie wystawy "Oni też studiowali w AGH". Otwarcie wystawy dokonał JM Rektor prof. dr hab. Antoni Tajduś. Założeniem wystawy zorganizowanej przez Bibliotekę Główną AGH było pokazanie światu szczególnie zasłużonych  wychowanków uczelni  realizujących się w innych dziedzinach
zawodowych i twórczych niż wybrane wykształcenie. Wystawa przedstawia dokonania wybranych 25 byłych absolwentów AGH, reprezentujących wiele różnych dziedzin, w których odnieśli oni międzynarodową popularność. Wśród tej grupy znajdują się m.in.: Wiesław Ochman - najsłynniejszy polski tenor operowy doby współczesnej, Edward Lutczyn - znany plakacista oraz autor rysunków satyrycznych, Piotr Chmieliński - podróżnik i odkrywca źródeł Amazonki czy Wiesław Wojas - prezes obuwniczego giganta "Wojas" i właściciel pierwszoligowego klubu hokejowego z Nowego Targu. W tej grupie znalazł się również sensei Aleksander Staniszew.


Jego dokonania czyli wprowadzenie do Polski dwóch sztuk walki: Shorin-Ryu Karate oraz Kobudo, a także międzynarodowe sukcesy na ich polu zakwalifikowały Go do tego elitarnego grona. Sensei Staniszew ma poświęcone swojej osobie trzy plansze, przedstawiające Jego międzynarodową drogę w renomowanych sztukach walki. Można tu zobaczyć kluczowe dla polskiego Shorin-Ryu wydarzenia zamieszczone w formie fotografii z opisami. Wystawa będzie czynna w Bibliotece Głównej AGH do dnia 31.10.2009. W dniu 5 czerwca wystawę odwiedził sensei Kenyu Chinen i był bardzo zadowolony z tak dużej ogólnopolskiej i międzynarodowej promocji Shorin-Ryu Karate oraz Kobudo.

Copyright © 2000-2021 Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Website by Mateusz Staniszew